| Part Number | 11-22 R6G6C-A01 2T |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight |
| Quantity in stock | 286850 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED Bi-Color Red Yellow Green 632nm 575nm 4-Pin Chip LED T R |
| Category | Lighting |
| Family | LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 11-22 R6G6C-A01 2T |
| Datasheet download |
| Part Number | 11-22 R6G6C-A01 2T |
|---|---|
| Viewing Angle | 60 ° |
| Product Dimensions | 3 x 2.5 x 1.5 mm |
| Color | Red/Yellow Green |
| Lens Dimensions | 0.9x0.9x0.45 mm |
| Pin Count | 4 |
| Lens Appearance | Colorless Non Diffused |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Dominant Wavelength | 624/573 nm |
| Maximum Power Dissipation | 60 mW |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Maximum Forward Voltage per Color | 2.4 V |
| LED Material | AlGaInP |
| Number of LEDs | 2 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Peak Wavelength | 632/575 nm |
| Supplier Package | Chip LED |
| Maximum Forward Current | 25 mA |
| Category | Chip LED |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lens Shape Type | Circular |
| Type | Bi-Color |
| Intensity | 225|72 mcd |
| Package | 4Chip LED |
| Replacement Part Number | PART-11-22 R6G6C-A01 2T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |