| Part Number | 15-21 G6C-FM1N2B 2T |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight |
| Quantity in stock | 141330 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED SMD Top View Uni-Color Brilliant Yellow Green 573nm 2-Pin Chip 1206 Pkg \u00f87\"T R 2k |
| Category | Lighting |
| Family | LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 15-21 G6C-FM1N2B 2T |
| Datasheet download |
| Part Number | 15-21 G6C-FM1N2B 2T |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Lens Shape Type | Rectangular |
| Rad Hard | No |
| Peak Wavelength | 575 nm |
| Maximum Forward Voltage per Color | 2.35 V |
| Supplier Package | Chip LED |
| LED Material | AlGaInP |
| Maximum Forward Current | 25 mA |
| Number of LEDs | 1 |
| Category | Chip LED |
| Mounting | Surface Mount |
| Lens Dimensions | 2x1.5x0.5 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.5 x 1 mm |
| Maximum Power Dissipation | 60 mW |
| Dominant Wavelength | 574.5(Max) nm |
| Intensity | 45(Max) mcd |
| Color | Yellow Green |
| Viewing Angle | 130 ° |
| Lens Appearance | Colorless Non Diffused |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Type | Chip LED |
| Package | 2Chip LED |
| Replacement Part Number | PART-15-21 G6C-FM1N2B 2T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |