| Part Number | 16-213SYGC S530-E2 TR8 |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight |
| Quantity in stock | 582790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED Uni-Color Yellow Green 575nm Chip LED 2-Pin 0402 T R |
| Category | Lighting |
| Family | LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 16-213SYGC S530-E2 TR8 |
| Datasheet download |
| Part Number | 16-213SYGC S530-E2 TR8 |
|---|---|
| Maximum Forward Current | 25 mA |
| Type | Uni-Color |
| Product Dimensions | 1 x 0.5 x 0.45 |
| Dominant Wavelength | 573 nm |
| Supplier Package | 0402 |
| Peak Wavelength | 575 nm |
| Intensity | 25 mcd |
| Color | Yellow Green |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Category | Chip LED |
| Pin Count | 2 |
| Maximum Power Dissipation | 60 mW |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Forward Voltage per Color | 2.4 V |
| Lens Appearance | Colorless Non Diffused |
| Mounting | Surface Mount |
| Viewing Angle | 120 ° |
| LED Material | AlGaInP |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Lens Shape Type | Rectangular |
| Screening Level | Industrial |
| Number of LEDs | 1 |
| Package | 0402 |
| Replacement Part Number | PART-16-213SYGC S530-E2 TR8 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
OSRAM Opto Semiconductors | OOSGW JTLPS1.EM-KKKM-A333-1 Q65112A3794 - |
|
Vishay | LED Uni-Color White 7000K Chip LED 2-Pin 0603 T R Download PDF datasheet for VLMW1301-GS08.pdf |
|
ROHM | LED Uni-Color Green 2-Pin Chip LED T R Download PDF datasheet for SML-M13PTT86.pdf |
|
ROHM | LED Uni-Color Blue Standard LED 2-Pin Bulk Download PDF datasheet for SLR-343BC4T3FX.pdf |
|
Dialight | LED Bi-Color Green Red 572nm 635nm Chip LED 4-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for 597-7701-207F.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED IrLED 860nm 2-Pin T-1 3 4 Download PDF datasheet for SFH 4557.pdf |
|
Broadcom | LED Uni-Color Red 635nm 2-Pin T-1 T R Download PDF datasheet for HLMP-1301-E0002.pdf |
|
Broadcom | LED Uni-Color Green 565nm 16-Pin PDIP Download PDF datasheet for HLMP-2885.pdf |
|
Broadcom | LED Uni-Color Green 520nm 2-Pin Chip LED T R Download PDF datasheet for HSMQ-C120.pdf |
|
Everlight | LED IrLED 940nm 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for IR26-21C L110 TR8.pdf |