| Part Number | 19-213SYGC S530-E1 TR8 |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight |
| Quantity in stock | 264840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED SMD Top View Uni-Color Hyper Red 632nm 0603 Pkg \u00f87\"T R 3k |
| Category | Lighting |
| Family | LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 19-213SYGC S530-E1 TR8 |
| Datasheet download |
| Part Number | 19-213SYGC S530-E1 TR8 |
|---|---|
| Lens Appearance | Colorless Non Diffused |
| Maximum Power Dissipation | 60 mW |
| Color | Yellow Green |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Product Dimensions | 1.6 x 0.8 x 0.6 mm |
| Type | Uni-Color |
| Intensity | 16 mcd |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Pin Count | 2 |
| LED Material | AlGaInP |
| Maximum Forward Voltage per Color | 2.4 V |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | Chip LED |
| Dominant Wavelength | 573 nm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Forward Current | 25 mA |
| Peak Wavelength | 575 nm |
| Category | Chip LED |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Number of LEDs | 1 |
| MSL Level | 3 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lens Shape Type | Rectangular |
| Package | 2Chip LED |
| Replacement Part Number | PART-19-213SYGC S530-E1 TR8 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |