| Part Number | ELF-416SYGWA S530-E3 |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight |
| Quantity in stock | 700760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Displays Segmented Panel 4DIGIT 35LED Yellow Green 16-Pin DIP Tube |
| Category | Optoelectronics |
| Family | LED Displays |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ELF-416SYGWA S530-E3 |
| Datasheet download |
| Part Number | ELF-416SYGWA S530-E3 |
|---|---|
| Type | Panel |
| Intensity | 8900 ucd |
| Maximum Reverse Current | 100 uA |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Total Thickness | 7 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Viewing Area Length | 6 mm |
| Supplier Package | DIP |
| Screening Level | Industrial |
| Maximum Forward Voltage | 2.4 V |
| No of Digits | 4 |
| Product Dimensions | 40.2 x 12.8 x 7 |
| Peak Wavelength | 575 nm |
| Pattern Graphics | Segmented |
| Color | Yellow Green |
| Viewing Area Height | 10 mm |
| Rad Hard | No |
| Dominant Wavelength | 573 nm |
| Pin Count | 16 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| No of LED'S | 35 |
| Maximum Forward Current | 25 mA |
| Package | 16DIP |
| Replacement Part Number | PART-ELF-416SYGWA S530-E3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | Displays Segmented Module 1DIGIT 8LED Red 13-Pin DIP Tube Download PDF datasheet for HDSP-C8A3.pdf |
|
Broadcom | Displays Segmented Module 1DIGIT 8LED Hi-Perf. Green CC 10-Pin DIP Tube Download PDF datasheet for HDSP-F503-JK000.pdf |
|
Broadcom | Displays Dot Matrix Panel 4DIGIT 140LED Green 12-Pin DIP Download PDF datasheet for HCMS-2903.pdf |
|
ROHM | DISPLAYS SEGMENTED PANEL 1DIGIT 8LED RED CA 10-PIN DIP Download PDF datasheet for LA-301VB.pdf |
|
Broadcom | Displays Dot Matrix Panel 4DIGIT 140LED Hi-Perf. Green 12-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for HCMS-2353.pdf |
|
ROHM | Displays Segmented Module 1DIGIT 8LED Red CA 10-Pin DIP Download PDF datasheet for LA-601VB.pdf |
|
Broadcom | Displays Segmented Module 1DIGIT 8LED Green CA 10-Pin DIP Tube Download PDF datasheet for HDSP-301G.pdf |
|
Everlight | Displays Segmented Panel 4DIGIT 35LED Red 16-Pin DIP Tube - |
|
Broadcom | Displays Segmented Module 1DIGIT 8LED Hi-Eff. Red CC 10-Pin DIP Tube Download PDF datasheet for HDSP-313E.pdf |
|
Broadcom | Displays Segmented Module 1DIGIT 8LED Red CA 10-Pin DIP Tube Download PDF datasheet for HDSP-A101.pdf |