| Part Number | IR333 H0 L10 |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight |
| Quantity in stock | 862700 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED IrLED 940nm Standard LED 2-Pin T-1 3 4 Bag |
| Category | Lighting |
| Family | LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IR333 H0 L10 |
| Datasheet download |
| Part Number | IR333 H0 L10 |
|---|---|
| Supplier Package | T-1 3/4 |
| Maximum Forward Voltage per Color | 1.8 V |
| Peak Wavelength | 940 nm |
| Maximum Forward Current | 100 mA |
| Intensity | 45 mW/sr |
| Mounting | Through Hole |
| Lens Dimensions | 5x7.6 mm |
| Lens Appearance | Colored Non Diffused |
| Pin Count | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 5.9 x 10.1 |
| Screening Level | Industrial |
| Rad Hard | No |
| Category | Standard LED |
| Maximum Power Dissipation | 150 mW |
| LED Material | GaAlAs |
| Type | IrLED |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Viewing Angle | 40 ° |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Lens Shape Type | Circular |
| Number of LEDs | 1 |
| Package | 2T-1 3/4 |
| Replacement Part Number | PART-IR333 H0 L10 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Lumileds | LED Uni-Color White 610lm 5700K Chip LED 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for L150-5770502400000.pdf |
|
Lumileds | LED Uni-Color White 21lm 2200K Chip LED 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for L130-2280001400001.pdf |
|
Toshiba | LED Uni-Color Green Chip LED 2-Pin SMD T R - |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color White 0.3lm x=0.30 y=0.28 Chip LED 2-Pin 0603 T R Download PDF datasheet for LW Q38G-Q2OO-3K5L-1.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED IrLED 860nm 2-Pin Download PDF datasheet for SFH 4555.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | Q65111A5932 IR EMITTER - |
|
Vishay | LED Uni-Color Red 632nm 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for VLMR233T2V2-GS08.pdf |
|
Dialight | LED Bi-Color Green Yellow 565nm 585nm Standard LED 2-Pin Download PDF datasheet for 553-0744-100F.pdf |
|
Broadcom | LED Uni-Color Green 565nm 2-Pin T-1 3 4 T R Download PDF datasheet for HLMP-4740-A0002.pdf |
|
Toshiba | LED Uni-Color Yellow 590nm Chip LED 2-Pin SMD Embossed T R Download PDF datasheet for TLYH1100B(T13,MM1).pdf |