| Part Number | IR333-A |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight |
| Quantity in stock | 214090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED IrLED 940nm 2-Pin T-1 3 4 Box |
| Category | Lighting |
| Family | LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IR333-A |
| Datasheet download |
| Part Number | IR333-A |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Lens Appearance | Colored Non Diffused |
| Rad Hard | No |
| LED Material | GaAlAs |
| Category | IrLED |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Type | IrLED |
| Supplier Package | T-1 3/4 |
| Viewing Angle | 20 ° |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Power Dissipation | 100 mW |
| Lens Shape Type | Circular |
| Number of LEDs | 1 |
| Maximum Forward Voltage per Color | 4 V |
| Product Dimensions | 5.9 x 5.9 x 8.6 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Maximum Forward Current | 50 mA |
| Lens Dimensions | 5x5x7.6 mm |
| Intensity | 750 mW/sr |
| Peak Wavelength | 940 nm |
| Package | 2T-1 3/4 |
| Replacement Part Number | PART-IR333-A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
OSRAM Opto Semiconductors | OOSKP CSLPM1.F1-5P8P-A KP CSLPM1.F1-5P8P - |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color White 35.9lm 5700K Chip LED 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for GWJCLPS1.EM-HPHR-A232-1.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color Yellow 591nm 2-Pin SMT T R Download PDF datasheet for LY M67K-K1L2-26-Z.pdf |
|
Kingbright | LED Uni-Color Red 660nm 2-Pin Chip LED T R Download PDF datasheet for KP-1608SRC-PRV.pdf |
|
Broadcom | LAMP,3MM, INGAN,WHITE,60DEG - |
|
Broadcom | LED Uni-Color Green 565nm 2-Pin T-1 Download PDF datasheet for HLMP-1790.pdf |
|
Lumileds | LED Uni-Color White 25.5lm 5000K Chip LED 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for L130-5080001400001.pdf |
|
Everlight | EVL204-10SDRD S530-A3(EMM) 3.0MM ROUND - |
|
Broadcom | LED Uni-Color Blue 470nm 2-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for HSMN-A100-P00J1.pdf |
|
Everlight | LED Uni-Color Yellow 591nm 2-Pin Chip LED T R Download PDF datasheet for 12-215 Y2C-BR1S1L 3C.pdf |