| Part Number | SP3220EEA-L TR |
|---|---|
| Manufacturer | Exar |
| Quantity in stock | 800460 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Single Line Driver Receiver RS-232 16-Pin SSOP T R |
| Category | Communication |
| Family | Bus Line Transceiver |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SP3220EEA-L TR |
| Datasheet download |
| Part Number | SP3220EEA-L TR |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Receiver Signal Type | Single-Ended |
| Receiver Communication Type | RS-232 |
| Mounting | Surface Mount |
| Transmitter Signal Type | Single-Ended |
| Minimum Single Supply Voltage | 3 V |
| Data Rate | 120 Kbps |
| Package Dimensions | 6.2 x 5.3 x 1.75 mm |
| Moisture Sensitivity Level | 2 |
| Function | Line Driver/Receiver |
| Number of Transmitter Enables | 1 |
| Driving Mode | 3-State |
| ESD Protection | Yes |
| Number of Drivers per Line | 1@RS-232 |
| Screening Level | Industrial |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V |
| Number of Receiver Enables | 1 |
| Interface Standards | EIA|TIA-232-F|EIA|TIA-562|ITU-T V.24|V.28 |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Transmitter Communication Type | RS-232 |
| Number of Receivers | 1@RS-232 |
| Number of Transmitters | 1@RS-232 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 16 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Supply Current | 1 mA |
| Number of Receivers per Line | 1@RS-232 |
| Data Transmission Topology | Point-to-Point |
| Supplier Package | SSOP |
| Power Supply Type | Single |
| Number of Transceivers | 1 |
| Package | 16SSOP |
| Replacement Part Number | PART-SP3220EEA-L TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Single Transmitter Receiver RS-485 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO3086DWR.pdf |
|
Exar | Single Transmitter Receiver RS-422 RS-485 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for SP3078EEN-L TR.pdf |
|
Exar | Dual Transmitter Receiver RS-232 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SP3232EBCY-L TR.pdf |
|
Maxim Integrated | Dual Transmitter Receiver RS-232 20-Pin SSOP Download PDF datasheet for MAX3224EEAP+.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Dual Transmitter RS-644 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for FIN1027MX.pdf |
|
Texas Instruments | Dual Transmitter Receiver RS-232 16-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for MAX3232IDB.pdf |
|
Texas Instruments | Quint Transmitter Triple Receiver RS-232 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for MAX3237EIDBR.pdf |
|
Texas Instruments | Quad Transmitter RS-422 16-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for DS26C31TM NOPB.pdf |
|
Intersil | Single Transmitter Receiver RS-232 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ICL3227EIAZA-T.pdf |
|
Texas Instruments | Single Transmitter Receiver RS-485 16-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for ISO35DWG4.pdf |