| Part Number | FAN2103MPX |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 643040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 24V 25-Pin MLP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FAN2103MPX |
| Datasheet download |
| Part Number | FAN2103MPX |
|---|---|
| Pin Count | 25 |
| Type | Step Down |
| Rad Hard | No |
| Operating Supply Voltage | 3 to 24 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Input Voltage | 3 V |
| Product Dimensions | 6 x 5 x 0.75 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Output Voltage | 0.8 to 21.6 V |
| Maximum Input Voltage | 24 V |
| Operating Temperature | -10 to 85 °C |
| Switching Frequency | 540 to 660 kHz |
| Efficiency | 95 % |
| Supplier Package | MLP EP |
| Output Type | Adjustable |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Package | 25MLP EP |
| Replacement Part Number | PART-FAN2103MPX |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 1.2V to 14V 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LMR61428XMMX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 0.7V to 4.5V 6-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TPS610982DSER.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.95V to 6V 16-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS54678RTER.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 2.5V to 6V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS61087DRCT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 17V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS62130RGTR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Down 4.5V to 18V 16-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS54292PWPR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 40V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM2597MX-3.3 NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 20-Pin TQFN Download PDF datasheet for MAX17545ATP+.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 20-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM3102MHX NOPB.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step UP Step Down 1.8V to 5.5V 15-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for ISL91107IINZ-T.pdf |