| Part Number | FAN2558SX |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 786070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 1V to 5.5V 0.18A 6-Pin SuperSOT T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FAN2558SX |
| Datasheet download |
| Part Number | FAN2558SX |
|---|---|
| Line Regulation | 0.3 %/V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Output Current | 0.18 A |
| Minimum Input Voltage | 2.7 V |
| Product Dimensions | 3 x 1.7 x 1 mm |
| Function | LDO |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Input Voltage Range | 5.5 to 2.7 V |
| Polarity | Positive |
| Pin Count | 6 |
| Output Voltage | 1 to 5.5 V |
| Reference Voltage | 1 V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.4@180mA V |
| Supplier Package | SuperSOT |
| Rad Hard | No |
| Junction to Ambient | 235 °C/W |
| Load Regulation | 2.5 % |
| Accuracy | ±1 % |
| Package | 6SuperSOT |
| Replacement Part Number | PART-FAN2558SX |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | INFTLS810B1LD V33 SP001425416_LDO-PG-DSO - |
|
ROHM | LDO Regulator Pos 3V to 15V 1A 5-Pin(4+Tab) TO-252 T R Download PDF datasheet for BD00C0AWFP-E2.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Pos 2.5V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MIC5205-2.5YM5-TR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3V 0.15A 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for LP5951MG-3.0 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 12V 3A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for LM1085IT-12 NOPB.pdf |
|
STMicroelectronics | Standard Regulator Pos 12V 0.5A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for L78M12CDT-TR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.1V 0.3A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TLV71211DBVR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.22V to 5.5V 0.2A 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS73001DBVR.pdf |
|
STMicroelectronics | Standard Regulator Neg -5V 1.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for L7905CV-DG.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V 0.8A 8-Pin PSOP EP Rail Download PDF datasheet for LP3891EMR-1.2 NOPB.pdf |