| Part Number | FAN48630BUC34X |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 775040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Dual Step Up 2.35V to 5.5V 16-Pin WLCSP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FAN48630BUC34X |
| Datasheet download |
| Part Number | FAN48630BUC34X |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Switching Frequency | 2500 kHz |
| Product Dimensions | 1.78 x 1.78 x 0.378 |
| Maximum Output Current | 1.5 A |
| Operating Supply Voltage | 2.35 to 5.5 V |
| Supplier Package | WLCSP |
| Output Voltage | 3.2|3.4 V |
| Minimum Input Voltage | 2.35 V |
| Minimum Isolation Voltage | |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 16 |
| Efficiency | 96 % |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Type | Step Up |
| Switching Regulator | Yes |
| Number of Outputs | 2 |
| Screening Level | Industrial |
| Package | 16WLCSP |
| Replacement Part Number | PART-FAN48630BUC34X |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 60V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM2597HVMX-3.3 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 40V 6-Pin SOT T R Download PDF datasheet for LMR16006YQ5DDCRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.7V to 5.5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LMR62421XMFX NOPB.pdf |
|
ROHM | Conv DC-DC Single Step Down 7V to 48V 8-Pin SOP Embossed T R Download PDF datasheet for BD90010F-E2.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 18V 8-Pin HSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS54427DDAR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.7V to 14V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LMR62014XMFX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2V to 15V 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TPS62120DCNR.pdf |
|
MPS | 6A, 36V, Frequency Programmable Step-Down Converter with Dual USB Charging Ports - |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Up 3.1V to 75V 8-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM5001SD NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 60V 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM2575HVSX-5.0 NOPB.pdf |