| Part Number | FPF2495UCX |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 856890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch 9-Pin WLCSP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FPF2495UCX |
| Datasheet download |
| Part Number | FPF2495UCX |
|---|---|
| Operating Supply Voltage Range | 2.5 to 5.5 V |
| Supplier Package | WLCSP |
| Max Processing Temp | 260 |
| Input Voltage | 2.5 to 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Maximum Power Dissipation | 1000 mW |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 1.21 x 1.21 x 0.378 |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Pin Count | 9 |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 9WLCSP |
| Replacement Part Number | PART-FPF2495UCX |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Power Integrations | Power Switch Switching 1.05A 16-Pin eSOP T R Download PDF datasheet for INN2215K-TL.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-C Download PDF datasheet for TNY277PN.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SOIC-C T R Download PDF datasheet for LNK302DG-TL.pdf |
|
Infineon | Power Switch Lo Side 1.1A 64-Pin MQFP Download PDF datasheet for TLE 6244X.pdf |
|
Texas Instruments | Power Switch 15A 8-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TPS22959DNYT.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 6-Pin ESIP-C Download PDF datasheet for TOP253EN.pdf |
|
ON Semiconductor | Power Switch 12-Pin DFN T R Download PDF datasheet for NCP45541IMNTWG-H.pdf |
|
Macom Technologies | Buck Switch Out. Boost Switch, FLOWNPC 1, 650V, 200A - |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SMD-C T R Download PDF datasheet for TOP257GN-TL.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SMD-C T R Download PDF datasheet for TNY279GN0152-TL.pdf |