| Part Number | FPF2498BUCX |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 298200 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch 1.7A 6-Pin WLCSP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FPF2498BUCX |
| Datasheet download |
| Part Number | FPF2498BUCX |
|---|---|
| Input Voltage | 3.5 to 12 V |
| Product Dimensions | 1.3 x 1.05 x 0.378 |
| Supplier Package | WLCSP |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Switch On Resistance | 0.095 Ohm |
| Minimum Output Current | 1.7 A |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Maximum Power Dissipation | 1000 mW |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Pin Count | 6 |
| Package | 6WLCSP |
| Replacement Part Number | PART-FPF2498BUCX |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Power Integrations | CV CC Switcher 7-Pin PDIP-C Download PDF datasheet for LNK616PG.pdf |
|
Vishay | Power Switch Hi Side 4-Pin WCSP T R Download PDF datasheet for SIP32454DB-T2-GE1.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Power Switch 2.7A 16-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for FPF3042UCX.pdf |
|
ON Semiconductor | Power Switch 12-Pin DFN T R Download PDF datasheet for NCP45541IMNTWG-H.pdf |
|
Toshiba | Power Switch Lo Side 0A 16-Pin HSOP Download PDF datasheet for TBD62064AFG(Z,EL).pdf |
|
Texas Instruments | Power Switch 15A 8-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TPS22959DNYR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Power Switch 1.5A 4-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for FPF1203UCX.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Power Switch 1.5A 6-Pin MicroFET Download PDF datasheet for FPF1009R.pdf |
|
Texas Instruments | Power Switch Hi Side 3A 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPS22925CYPHR.pdf |
|
Power Integrations | LED DRVR 6-Pin ESIP-7C Download PDF datasheet for LNK417EG.pdf |