| Part Number | P6KE18A |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 727070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 15.3V 600W 2-Pin DO-15 T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | P6KE18A |
| Datasheet download |
| Part Number | P6KE18A |
|---|---|
| Product Dimensions | 7.62 x 3.56 x 3.56 mm |
| Minimum Breakdown Voltage | 17.1 V |
| Configuration | Single |
| Test Current | 1 mA |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 W |
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Maximum Clamping Voltage | 25.2 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 15.3 V |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Supplier Package | DO-15 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| ESD Protection | No |
| Maximum Peak Pulse Current | 24 A |
| Package | 2DO-15 |
| Replacement Part Number | PART-P6KE18A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 342V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for BZW06-342BRL.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 16V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ16A-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ30A-E3 57T.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 5V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ5.0CA-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 15.3V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for TPSMB18AHE3 5BT.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 188V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T220CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 6.6KW 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM8S24AHE3 2D.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 51V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ51CA-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 5.8V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T6V8CA-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Directional 24V 5KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for 5KASMC24AHM3 57.pdf |