| Part Number | P6KE68CA |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 199870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 58.1V 600W 2-Pin DO-15 T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | P6KE68CA |
| Datasheet download |
| Part Number | P6KE68CA |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Maximum Peak Pulse Current | 6.5 A |
| Maximum Clamping Voltage | 92 V |
| ESD Protection | No |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 58.1 V |
| Test Current | 1 mA |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Product Dimensions | 7.62 x 3.56 x 3.56 mm |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Configuration | Single |
| Rad Hard | No |
| Minimum Breakdown Voltage | 64.6 V |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 W |
| Mounting | Through Hole |
| Supplier Package | DO-15 |
| Package | 2DO-15 |
| Replacement Part Number | PART-P6KE68CA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 54V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ54CA-E3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 170V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ170A-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ30A-E3 57T.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ33CA.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 600W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMA6J33CA-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 43V 6.6KW 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM8S43AHE3 2D.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ33CA-13-F.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ12A-TR.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 26V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SM4T30CAY.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ15A-E3 9AT.pdf |