| Part Number | QEE123 |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 601110 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED IrLED 890nm 2-Pin Side Looker Bulk |
| Category | Lighting |
| Family | LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | QEE123 |
| Datasheet download |
| Part Number | QEE123 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | Side Looker |
| LED Material | GaAlAs |
| Mounting | Through Hole |
| Lens Shape Type | Circular |
| Number of LEDs | 1 |
| Type | IrLED |
| Intensity | 9 mW/sr |
| Pin Count | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 100 °C |
| Maximum Power Dissipation | 100 mW |
| Maximum Forward Voltage per Color | 1.7 V |
| Maximum Forward Current | 100 mA |
| Product Dimensions | 4.44 x 2.54 x 5.08 mm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Category | IrLED |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Viewing Angle | 50 ° |
| Lens Appearance | Non Diffused |
| Mounting Orientation | Right Angle |
| Peak Wavelength | 890 nm |
| Package | 2Side Looker |
| Replacement Part Number | PART-QEE123 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color Yellow 591nm 2-Pin SMT T R Download PDF datasheet for LY P47K-J1L2-26.pdf |
|
Lumileds | LED Uni-Color White 615lm 5000K Chip LED 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for L150-5070502400000.pdf |
|
TE Connectivity | LED IrLED 850nm 3-Pin TO-46 - |
|
Broadcom | LED Uni-Color Red 645nm 2-Pin T-1 3 4 Download PDF datasheet for HLMP-D155.pdf |
|
Liteon Opto | LED Uni-Color Red 630nm 2-Pin Chip LED T R Download PDF datasheet for LTST-C150EKT.pdf |
|
Kingbright | LED Bi-Color Green Red 565nm 627nm 3-Pin Bag Download PDF datasheet for L-130WDT 1EGW.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color Yellow 5.1lm 597nm Chip LED 4-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for LY E65F-CADA-46-1-50-R33-Z.pdf |
|
Sharp | 635NM 10MW, SAMPLE P N - |
|
Everlight | EVL67-21S KK6C-E3026C6 DT(EMM) MID POWER - |
|
LE A Q8WP-LYMY-23-0-A40-R18-ZI OSRAM Opto Semiconductors |
OOSLE A Q8WP-LYMY-23-0-A40-R18-ZI Q65111 Download PDF datasheet for LE A Q8WP-LYMY-23-0-A40-R18-ZI.pdf |