| Part Number | SMBJ15CA |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 104400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 15V 600W 2-Pin DO-214AA T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ15CA |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ15CA |
|---|---|
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | DO-214AA |
| Product Dimensions | 4.75 x 3.95 x 2.45 mm |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Minimum Breakdown Voltage | 16.7 V |
| Maximum Clamping Voltage | 24.4 V |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 15 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Maximum Peak Pulse Current | 24.6 A |
| Pin Count | 2 |
| Test Current | 1 mA |
| Configuration | Single |
| ESD Protection | No |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 W |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Package | 2DO-214AA |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ15CA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 170V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ170A-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 12V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ12CA-E3 5B.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 22V 6.6KW 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM8S22AHE3 2D.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 16V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ16CA-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 56W 2-Pin LLP Download PDF datasheet for VCUT0505B-HD1-GS08.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 43.6V 400W 2-Pin DO-204AL T R Download PDF datasheet for BZW04-44-E3 54.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 16V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ16A.pdf |
|
Diodes Incorporated | ESD Suppressor Diode Arrays \u00b115KV 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for D1213A-02SOL-7.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 48V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ48CA-E3 61.pdf |
|
Leshan Radio | Diode TVS Dual Common Cathode Bi-Dir 5V 0.15W 2-Pin SOD-523 T R Download PDF datasheet for LESD5Z5.0CT1G.pdf |