| Part Number | SMBJ58CA |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 176710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 58V 600W 2-Pin DO-214AA T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ58CA |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ58CA |
|---|---|
| Supplier Package | DO-214AA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 4.75 x 3.95 x 2.45 mm |
| Minimum Breakdown Voltage | 64.4 V |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 58 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 2 |
| Test Current | 1 mA |
| Configuration | Single |
| ESD Protection | No |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 W |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Maximum Clamping Voltage | 93.6 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 6.4 A |
| Package | 2DO-214AA |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ58CA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Leshan Radio | Diode TVS Dual Bi-Directional 5V 150W 2-Pin SOD-882 T R Download PDF datasheet for LESD8D5.0CT5G.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 5V 2-Pin SOD-923 T R Download PDF datasheet for ESD9D5.0ST5G.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 56W 2-Pin LLP Download PDF datasheet for VCUT0505B-HD1-GS08.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 40V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ40CA-13-F.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 30V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ30CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 22V 6.6KW 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM8S22AHE3 2D.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 28V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS28VS1UR,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 20.5V 1500W 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for TPSMC24AHE3_A H.pdf |
|
STMicroelectronics | TVS and Protection Diodes and ICs Download PDF datasheet for ESDAVLC5-1BF4.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 160V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ160CA-E3 52.pdf |