| Part Number | SMCJ70A |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 208520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 70V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ70A |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ70A |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Maximum Peak Pulse Current | 13.3 A |
| Rad Hard | No |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Product Dimensions | 7.15 x 6.25 x 2.45 mm |
| Minimum Breakdown Voltage | 77.8 V |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 70 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| ESD Protection | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Clamping Voltage | 113 V |
| Supplier Package | DO-214AB |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Test Current | 1 mA |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500 W |
| Configuration | Single |
| Package | 2DO-214AB |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ70A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 110V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ110CA.pdf |
|
Semtech | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 50W 6-Pin SC-89 T R Download PDF datasheet for RClamp0502A.TCT.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 16V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ16CA-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ33CA-E3 57T.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS30VS1UR,115.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 53V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE62CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 43V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ43CA-E3 52.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ15A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 40V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ40A-E3 57T.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 102V 1.5KW 2-Pin DO-201 T R Download PDF datasheet for 1.5KE120A.pdf |