| Part Number | SMCJ78CA |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 503430 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 78V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ78CA |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ78CA |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Clamping Voltage | 126 V |
| Configuration | Single |
| ESD Protection | No |
| Supplier Package | DO-214AB |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500 W |
| Minimum Breakdown Voltage | 86.7 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Product Dimensions | 7.15 x 6.25 x 2.45 mm |
| Maximum Peak Pulse Current | 11.9 A |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Pin Count | 2 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 78 V |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Test Current | 1 mA |
| Package | 2DO-214AB |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ78CA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Directional 7V 60W 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for VCUT07B1-HD1-G4-08.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 47.8V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE T R Download PDF datasheet for 1.5KE56CA-E3 54.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 30V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ30CA-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 64V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ64A-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Directional 36V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for SMC3K36CA-M3 57.pdf |
|
Toshiba | DIODE Download PDF datasheet for DF5A5.6LFULFT.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 25.6V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T30CA.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 600W 2-Pin SMA Flat Download PDF datasheet for SMA6F12AVCL.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS5V0S1UR,115.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 5V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ5.0CA.pdf |