| Part Number | FTL410QD2C |
|---|---|
| Manufacturer | Finisar |
| Quantity in stock | 582340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | TX RX Optical Fiber 10.5Gbps 38-Pin |
| Category | Communication |
| Family | Optical Fiber |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FTL410QD2C |
| Datasheet download |
| Part Number | FTL410QD2C |
|---|---|
| Data Rate | 10.5 Gbps |
| Operating Supply Voltage | 3.15 to 3.45 V |
| Dissipation Current | 350 mA |
| Mounting | Snap Fit To Panel |
| Type | TX/RX |
| Wavelength | 22 to 26 nm |
| Screening Level | Commercial |
| Product Dimensions | 121.9 x 18.35 x 8.5 |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 38 |
| Replacement Part Number | PART-FTL410QD2C |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Foxconn Interconnect Technology | TX RX Optical Fiber 10.3125Gbps QSFP+ Download PDF datasheet for AFBR-7QER02Z.pdf |
|
Broadcom | TX RX Optical Fiber 10MBd 10-Pin Download PDF datasheet for HFBR-3810MSZ.pdf |
|
Broadcom | TX Optical Fiber 1MBd 6-Pin Download PDF datasheet for HFBR-1522Z.pdf |
|
Foxconn Interconnect Technology | TX RX Optical Fiber QSFP+ - |
|
Finisar | TX RX Optical Fiber 2667Mbps Download PDF datasheet for FTLF1521P1BCL.pdf |
|
Foxconn Interconnect Technology | TX RX Optical Fiber 1250MBd 20-Pin Download PDF datasheet for AFBR-5715PZ.pdf |
|
Broadcom | TX Optical Fiber 10MBd 4-Pin Download PDF datasheet for SP000063814.pdf |
|
Finisar | 10GBPS, 80KM SINGLE MODE, MULTI-RATE SFP Download PDF datasheet for FTLX1871D3BCL.pdf |
|
Broadcom | RX Optical Fiber 266MBd 16-Pin DIP With Connector Download PDF datasheet for HFBR-2119TZ.pdf |
|
Broadcom | RX Optical Fiber 5MBd 8-Pin Download PDF datasheet for HFBR-2412TZ.pdf |