| Part Number | FTLF1419P1BCL |
|---|---|
| Manufacturer | Finisar |
| Quantity in stock | 373470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | TX RX Optical Fiber 2125Mbps 20-Pin |
| Category | Communication |
| Family | Optical Fiber |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FTLF1419P1BCL |
| Datasheet download |
| Part Number | FTLF1419P1BCL |
|---|---|
| Wavelength | 1350 to 1600 nm |
| Mounting | Snap-In |
| Rad Hard | No |
| Operating Supply Voltage | 3 to 3.6 V |
| Screening Level | Extended |
| Operating Temperature | -10 to 70 °C |
| Product Dimensions | 56.64 x 14.8 x 12.43 mm |
| Pin Count | 20 |
| Type | TX/RX |
| Rise Time | 0.16 to 0.175 ns |
| Package | 20 |
| Replacement Part Number | PART-FTLF1419P1BCL |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | TX RX Optical Fiber 125MBd 9-Pin Download PDF datasheet for AFBR-5805TZ.pdf |
|
Foxconn Interconnect Technology | SFP+ 850NM 8GBE SR MMF, GEN4 1H Download PDF datasheet for AFBR-57D9AMZ-1H.pdf |
|
Broadcom | TX RX Optical Fiber 125MBd 9-Pin Download PDF datasheet for AFBR-5803Z.pdf |
|
Finisar | TX RX Optical Fiber 2.5Gbps SFP Download PDF datasheet for FTGN2117P2TUN.pdf |
|
Finisar | 100G CFP2 ETHERNET 10KM Download PDF datasheet for FTLC1121RDNL.pdf |
|
Finisar | TX RX Optical Fiber 2125Mbps 10-Pin Download PDF datasheet for FTLF1319F1GTL.pdf |
|
Broadcom | RX Optical Fiber 50MBd 6-Pin Download PDF datasheet for AFBR-2634Z.pdf |
|
Finisar | TX RX Optical Fiber 2667Mbps 20-Pin Download PDF datasheet for FTLF1721P2BTL.pdf |
|
Foxconn Interconnect Technology | TX RX Optical Fiber 10.3125Gbps 38-Pin QSFP+ Download PDF datasheet for AFBR-79E3PZ-AB1.pdf |
|
Foxconn Interconnect Technology | RX Optical Fiber 10Gbps 256-Pin LGA T R Download PDF datasheet for AFBR-78D13SZ.pdf |