| Part Number | 74AHC377PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 635860 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHC377PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHC377PW,118 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Family | AHC |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|10.5@5V ns |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Logic Function | D-Type Bus Interface |
| Number of Element Inputs | 8 |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Product Dimensions | 6.6 x 4.5 x 0.95 mm |
| Bus Hold | No |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Supplier Package | TSSOP |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Gold |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| Pin Count | 20 |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AHC377PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4069UBT,653.pdf |
|
Silicon Labs | Buffer 10-CH Inverting Non-Inverting CMOS 44-Pin QFN Download PDF datasheet for SI53313-B-GM.pdf |
|
Toshiba | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOL T R Download PDF datasheet for TC74LVX14FN(ELF,M).pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MC74AC273DWG.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVTH541DBR.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN74ALS164AD.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT08PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Frequency Detector 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MCK12140DG.pdf |
|
Texas Instruments | Digital Isolator Buffer, 1 Channel, High-Performance, 8000Vpk, 16-pin SOIC, Bulk Download PDF datasheet for ISO7810DW.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 12-OUT 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC100LVEL13DWR2G.pdf |