| Part Number | 74AHCT74D,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 139650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHCT74D,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHCT74D,118 |
|---|---|
| Output Signal Type | Differential |
| Max Processing Temp | 260 |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Family | AHCT |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Set/Reset | Set/Reset |
| Polarity | Inverting/Non-Inverting |
| Maximum Quiescent Current | 0.002 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Logic Function | D-Type |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Bus Hold | No |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Element Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 5.5V ns |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Supplier Package | SO |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Rad Hard | No |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-74AHCT74D,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MM74HC595MX.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC14069UBDR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHC02DTR2G.pdf |
|
Microchip | Watchdog Timer 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for ATA5021-GAQW.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT1G125GV,125.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for CD54HC74F.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 48-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for 74ABT16244ADL,112.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC16245ADGG,118.pdf |
|
Texas Instruments | Quad Channel Digital Isolator 16-Pin Wide SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7842DWWR.pdf |
|
NXP | I2C-Bus Master Selector 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9541APW 03,118.pdf |