| Part Number | 74ALVC374BQ,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 857500 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin DHVQFN EP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74ALVC374BQ,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74ALVC374BQ,115 |
|---|---|
| Bus Hold | No |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Polarity | Non-Inverting |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| MSL Level | 1 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Number of Output Enables per Element | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Output Type | 3-State |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Supplier Package | DHVQFN EP |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Family | ALVC |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Logic Function | D-Type Bus Interface |
| Pin Count | 20 |
| Product Dimensions | 4.6 x 2.6 x 0.95 mm |
| Number of Element Inputs | 8 |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 3.6V ns |
| Package | 20DHVQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-74ALVC374BQ,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVCH8T245PW,118.pdf |
|
Maxim Integrated | Standard Timer Single 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for ICM7555ISA+T.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LVC4245ADWR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LV07ADR.pdf |
|
Integrated Device Technology | Low Skew,1-to-4,Crystal Oscillator LVCMOS-to-3.3V LVPECL Fanout Buffer Download PDF datasheet for 8535AGI-31LFT.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin VSSOP Download PDF datasheet for 74AUP2G132DC,125.pdf |
|
NXP | NCF29A1EHN 0500I HVQFN32 REEL - |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TXS0101DBVR.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT374D,653.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVTN16245BDGG,11.pdf |