| Part Number | 74ALVC74PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 871230 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74ALVC74PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74ALVC74PW,118 |
|---|---|
| Bus Hold | No |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Element Outputs | 1 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Max Processing Temp | 250|260|265 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Maximum Quiescent Current | 0.0002 mA |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Family | ALVC |
| Polarity | Inverting/Non-Inverting |
| Output Signal Type | Differential |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|2.7@3V to 3.6V ns |
| Set/Reset | Set/Reset |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | D-Type |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74ALVC74PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | 3.0V to 5.5V, \u00b1200V ESD-PROTECTED, 0.1\u00b5A, 35MBPS, 6-CHANNEL FAN CONTROL Download PDF datasheet for MAX31790ATI+T.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HC595M96.pdf |
|
Maxim Integrated | Voltage Level Translator 16-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX13030EETE+T.pdf |
|
Nexperia | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC1G32GW,125.pdf |
|
NXP | I2C Multiplexer 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9559PW,118.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74AHCT125D,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Counter Single 14-Bit Binary UP 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HC4060ADTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV14APWR.pdf |
|
ALPS | SWITCH CONTACT, Tactile, 3 Dimple Dome, Metal, Sheet, High Reliability Download PDF datasheet for SK5AA15330.pdf |
|
ON Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC74HC373ADWG.pdf |