| Part Number | 74HC273PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 415010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC273PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC273PW,118 |
|---|---|
| Bus Hold | No |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Gold |
| Pin Count | 20 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Product Dimensions | 6.6 x 4.5 x 0.95 mm |
| Polarity | Non-Inverting |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Logic Function | D-Type Bus Interface |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Set/Reset | Master Reset |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 150@2V|[email protected]|26@6V ns |
| Number of Element Inputs | 8 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Logic Family | HC |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HC273PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN74HC08D.pdf |
|
Nexperia | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC423D,653.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74VHCT541PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74AHC1G125DBVR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for 74VHC04MX.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Multiplexer 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for 74LCX157MTC.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop JK-Type Neg-Edge 2-Element 16-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for 74HC112D,652.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74AHC164D,118.pdf |
|
Nexperia | Inverter 3-Element CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC3GU04DC-Q100H.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74ACT540DTR2G.pdf |