| Part Number | 74HC574D,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 645000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC574D,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC574D,653 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Logic Family | HC |
| Polarity | Non-Inverting |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Function | D-Type Bus Interface |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 150@2V|[email protected]|26@6V ns |
| Number of Element Inputs | 8 |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Maximum High Level Output Current | -7.8 mA |
| Output Type | 3-State |
| Maximum Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Bus Hold | No |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Number of Output Enables per Element | 1 |
| Supplier Package | SO |
| Product Dimensions | 13 x 7.6 x 2.45 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| Pin Count | 20 |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Package | 20SO |
| Replacement Part Number | PART-74HC574D,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for 74LCX07MX.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT125PW,118.pdf |
|
NXP | Bus XCVR Single 4-CH 3-ST 14-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for NTB0104BQ,115.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TPIC6B595N.pdf |
|
Silicon Labs | Clock Buffer 6-OUT 32-Pin QFN T R Download PDF datasheet for SI53304-B-GMR.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CD4013BPWR.pdf |
|
Texas Instruments | Video Clock Generator 40-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LMH1983SQE NOPB.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 10-OUT 20-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for PI49FCT32807QEX.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G08GW,125.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 6-Pin MicroPak W T R Download PDF datasheet for NC7SZ125L6X.pdf |