| Part Number | 74HC574D-Q100,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 564830 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC574D-Q100,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC574D-Q100,118 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Function | D-Type Bus Interface |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 150@2V|[email protected]|26@6V ns |
| Number of Element Inputs | 8 |
| Logic Family | HC |
| Maximum High Level Output Current | -7.8 mA |
| Output Type | 3-State |
| Maximum Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Bus Hold | No |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Number of Output Enables per Element | 1 |
| Supplier Package | SO |
| Product Dimensions | 13 x 7.6 x 2.45 mm |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| Pin Count | 20 |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Package | 20SO |
| Replacement Part Number | PART-74HC574D-Q100,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Schmitt Trigger Buffer 3-CH Non-Inverting CMOS 8-Pin MicroPak T R Download PDF datasheet for NC7NZ17L8X.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 8-OUT 16-Pin QFN EP Rail Download PDF datasheet for NB7L14MMNG.pdf |
|
ON Semiconductor | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin SC-88 T R Download PDF datasheet for NL7SZ58DFT2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Eliminator 16-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC14490DWR2G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Counter Single 12-Bit Binary UP 16-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for 74VHC4040MTC.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Latch Driver Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPIC6595DWR.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 4-CH SR-Type 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LS279ADR.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 3-Element CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC3G14DP,125.pdf |
|
Toshiba | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOP Download PDF datasheet for TC74HCT540AF(EL,F).pdf |
|
ALPS | Electromechanical Switch Push Switch DP 0.1A Download PDF datasheet for SPPH110800.pdf |