| Part Number | 74HCT112D,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 375720 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop JK-Type Neg-Edge 2-Element 16-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT112D,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT112D,653 |
|---|---|
| Maximum High Level Output Current | -6 mA |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Signal Type | Differential |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Maximum Low Level Output Current | 6 mA |
| Number of Element Inputs | 2 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Logic Function | JK-Type |
| Max Processing Temp | 250|260 |
| Set/Reset | Set/Reset |
| Polarity | Inverting/Non-Inverting |
| Logic Family | HCT |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Quiescent Current | 0.004 mA |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Element Outputs | 1 |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 10 x 4 x 1.45 mm |
| Triggering Type | Negative-Edge |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Supplier Package | SO |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Bus Hold | No |
| Package | 16SO |
| Replacement Part Number | PART-74HCT112D,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC273DB,118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for SN74AHCT244PWG4.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74LVC125ABQ,115.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Buffer 2-OUT 8-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for CDC3RL02YFPR.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Driver 2-IN ECL PECL 32-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MC100LVEP111FARG.pdf |
|
NXP | I2C Multiplexer 1-Element 2-IN 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9542APW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for LSF0108PWR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Converter 6-CH Non-Inverting CMOS 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for HEF4050BT-Q100J.pdf |
|
Diodes Incorporated | 4-Bit Bi-Directional Level Shifter 12-Pin CSP T R Download PDF datasheet for PI4ULS5V104GAEX.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC273D,118.pdf |