| Part Number | 74HCT174D,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 382360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 16-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT174D,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT174D,653 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Pin Count | 16 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Element Outputs | 6 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Logic Function | D-Type Bus Interface |
| Set/Reset | Master Reset |
| Max Processing Temp | 250|260 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Maximum High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Family | HCT |
| Number of Channels per Chip | 6 |
| Bus Hold | No |
| Maximum Low Level Output Current | 4 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Product Dimensions | 10 x 4 x 1.45 mm |
| MSL Level | 1 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Supplier Package | SO |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Element Inputs | 6 |
| Lead Finish | Gold |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Rad Hard | No |
| Package | 16SO |
| Replacement Part Number | PART-74HCT174D,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LVC245ADWR.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHC14DTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 16-Pin CDIP Download PDF datasheet for CD4503BF3A.pdf |
|
ON Semiconductor | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC74HC32ADG.pdf |
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC138PW,118.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin X2SON Download PDF datasheet for 74AUP1G09GX,125.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Divider 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CDCP1803RGER.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HC14ADTR2G.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V CMOS 16-Bit Transparent D-Type Latch with 3-State Outputs, 5.0V Tolerant I O, and Bus-Hold Download PDF datasheet for 74LVCH162373APAG.pdf |
|
Maxim Integrated | Voltage Level Translator CMOS to CMOS 8-Pin UDFN T R Download PDF datasheet for MAX3397EELA+T.pdf |