| Part Number | 74HCT174DB,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 390180 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 16-Pin SSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT174DB,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT174DB,118 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Element Outputs | 6 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Logic Function | D-Type Bus Interface |
| Set/Reset | Master Reset |
| Max Processing Temp | 250|260 |
| Maximum High Level Output Current | -4 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Supplier Package | SSOP |
| Logic Family | HCT |
| Number of Channels per Chip | 6 |
| Product Dimensions | 6.4 x 5.4 x 1.8 mm |
| Bus Hold | No |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Maximum Low Level Output Current | 4 mA |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Element Inputs | 6 |
| Lead Finish | Gold |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Package | 16SSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HCT174DB,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Inverter Schmitt Trigger 3-Element CMOS 8-Pin SSOP Embossed T R Download PDF datasheet for TC7W14FK,LF(T.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC541D,653.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for 74HCT373D,652.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 24-OUT 64-Pin QFN T R Download PDF datasheet for NB3N1200KMNG.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC175DR.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G08GF,132.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 6-Element Bipolar 14-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SNJ54S04J.pdf |
|
ON Semiconductor | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74AC02DR2G.pdf |
|
Panasonic | ENCODER - |
|
Integrated Device Technology | Low Skew,1-to-4 Differential-to-3.3V LVPECL Fanout Buffer Download PDF datasheet for 8533AG-01LF.pdf |