| Part Number | 74HCT574D,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 415360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT574D,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT574D,653 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Lead Finish | Gold |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Low Level Output Current | 6 mA |
| Output Type | 3-State |
| Product Dimensions | 13 x 7.6 x 2.45 mm |
| Supplier Package | SO |
| Pin Count | 20 |
| Number of Element Inputs | 8 |
| Logic Family | HCT |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Bus Hold | No |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Number of Output Enables per Element | 1 |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Replacement Part Number | PART-74HCT574D,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVTH125D,118.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74ACT14MTCX.pdf |
|
Toshiba | Inverter 3-Element CMOS 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TC7WU04FU(TE12L.F).pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC125PW,118.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74LVT16245BDL,118.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LV165APW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 8-OUT 48-Pin QFN T R Download PDF datasheet for NB3W800LMNTXG.pdf |
|
Maxim Integrated | Voltage Level Translator CMOS to CMOS 14-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX13042EETD+T.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for MC74HC1G14DTT1G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for 74ACT14SCX.pdf |