| Part Number | 74LVC16374ADL,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 255000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 2-Element 48-Pin SSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC16374ADL,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC16374ADL,118 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Output Type | 3-State |
| Pin Count | 48 |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Maximum Quiescent Current | 0.0001 mA |
| Supplier Package | SSOP |
| Product Dimensions | 16 x 7.6 x 2.35 mm |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | D-Type Bus Interface |
| Number of Channels per Chip | 16 |
| Number of Element Inputs | 8 |
| Logic Family | LVC |
| Bus Hold | No |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| MSL Level | 1 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Number of Output Enables per Element | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Package | 48SSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC16374ADL,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT574D,653.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 10-OUT 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for PI49FCT3807CHEX.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 2-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC2G07GM,115.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G00DCUT.pdf |
|
ALPS | PUSH BUTTON SWITCH - |
|
Texas Instruments | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AHC1G08DCKR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74VHC573MTCX.pdf |
|
Nexperia | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G57GW,125.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LV08D,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Voltage Level Translator 12-Pin UQFN T R Download PDF datasheet for NLSV4T3144MUTAG.pdf |