| Part Number | 74LVC1G79GX,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 339790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 5-Pin X2SON T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC1G79GX,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC1G79GX,125 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Quiescent Current | 0.2 mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Product Dimensions | 0.8 x 0.8 x 0.31 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Family | LVC |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 5.5V ns |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | D-Type |
| Supplier Package | X2SON |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Max Processing Temp | 260 |
| Bus Hold | No |
| Pin Count | 5 |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Element Outputs | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 Vdc |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Set/Reset | Set |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| Rad Hard | No |
| Package | 5X2SON |
| Replacement Part Number | PART-74LVC1G79GX,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC244ADB-Q100J.pdf |
|
Texas Instruments | Counter Single 14-Bit Binary UP 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74HC4060PWR.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHCT244ADTRG.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G79DCKR.pdf |
|
Integrated Device Technology | ADI REFERNCE DESIGN PART - |
|
NXP | I2C Bus Repeater 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9617ADPJ.pdf |
|
ON Semiconductor | 14-Stage Binary Ripple Counter with Oscillator, SMD, SOIC\u221216, T R 2.5k Download PDF datasheet for NLV74HC4060ADR2.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G00DCKR.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Conditioner 48-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LMK03200ISQE NOPB.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC595D,118.pdf |