| Part Number | 74LVC2G74DC,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 331810 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin VSSOP |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC2G74DC,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC2G74DC,125 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Output Signal Type | Differential |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Logic Family | LVC |
| Maximum Quiescent Current | 0.0001 mA |
| Product Dimensions | 2.1 x 2.4 x 0.85 mm |
| Polarity | Inverting/Non-Inverting |
| Set/Reset | Set/Reset |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Logic Function | D-Type |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Rad Hard | No |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Element Outputs | 1 |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 Vdc |
| MSL Level | 1 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Bus Hold | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Supplier Package | VSSOP |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 3.5@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Package | 8VSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC2G74DC,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC74PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 1-CH Inverting Open Drain CMOS 6-Pin USON T R Download PDF datasheet for SN74AUP1G06DRYR.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 24-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPIC6A595DWR.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Timer Single 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for NE555PE4.pdf |
|
Nexperia | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G04GV,125.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 2-OUT 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for NB3M8302CDG.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 74LVC08APW,112.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin VSSOP Download PDF datasheet for 74LVC2G38DC,125.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC126AD,118.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74HC00PWR.pdf |