| Part Number | 74LVC574APW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 810720 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC574APW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC574APW,118 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Maximum Quiescent Current | 0.0001 mA |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Number of Element Inputs | 8 |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Logic Function | D-Type Bus Interface |
| Pin Count | 20 |
| Rad Hard | No |
| Output Type | 3-State |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Polarity | Non-Inverting |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Product Dimensions | 6.6 x 4.5 x 0.95 mm |
| Logic Family | LVC |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Number of Output Enables per Element | 1 |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Bus Hold | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC574APW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ALPS | Electromechanical Switch Push Switch SP 1A T R Download PDF datasheet for SPEF110100.pdf |
|
Maxim Integrated | Line Driver 2-CH Inv Non-Inv Open Drain CMOS 20-Pin TQFN T R Download PDF datasheet for MAX44211ETP+T.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74ABT640DWR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ALC74AHCT1G125GW,125.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for 74VHC14MX.pdf |
|
Nexperia | Schmitt Trigger Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G17GW-Q100H.pdf |
|
Nexperia | 2-BIT DUAL SUPPLY TRANSLATING TR ANSCEIV Download PDF datasheet for 74AVC2T245GUX.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LS164DR.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G175GV,125.pdf |
|
Microchip | Multiplexer 1-Element CMOS 8-IN 32-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for SY89544UMG-TR.pdf |