| Part Number | HEF4027BT,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 686770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop JK-Master-Slave Type Pos-Edge 2-Element 16-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HEF4027BT,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | HEF4027BT,653 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Output Signal Type | Differential |
| Number of Element Inputs | 2 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 15 V |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3|5|9|12 V |
| Polarity | Inverting/Non-Inverting |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 210@5V|80@10V|60@15V ns |
| Logic Function | JK-Master-Slave Type |
| Maximum High Level Output Current | -3.6 mA |
| Maximum Quiescent Current | 0.016 mA |
| Supplier Package | SO |
| Product Dimensions | 10 x 4 x 1.45 mm |
| Set/Reset | Set/Reset |
| Rad Hard | No |
| Bus Hold | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Element Outputs | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 16 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Logic Family | HEF4000 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 16SO |
| Replacement Part Number | PART-HEF4027BT,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G175DCKR.pdf |
|
Nexperia | 4-BIT DUAL SUPPLY TRANSLATING TRANSCEIVER WITH CONFIGURABLE VOLTAGE TRANSLATION; 3-STATE Download PDF datasheet for 74AVC4T245D,118.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC14AD,118.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for 74ACT245SC.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for 74AC00SCX.pdf |
|
Texas Instruments | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HCT138DR.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74HC04ADR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Counter Single 4-Bit Binary UP Down 20-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for 8302502RA.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Driver 2-IN LVDS 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CDCLVD110ARHBR.pdf |
|
Microchip | 4 8-Bit Parallel-Input Latched Drivers 24-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MIC5801YWM-TR.pdf |