| Part Number | MC74AC574DTR2G |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 396080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC74AC574DTR2G |
| Datasheet download |
| Part Number | MC74AC574DTR2G |
|---|---|
| Polarity | Non-Inverting |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Logic Family | AC |
| Number of Element Inputs | 8 |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| Output Type | 3-State |
| Max Processing Temp | 260 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Rad Hard | No |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Mounting | Surface Mount |
| Bus Hold | No |
| Supplier Package | TSSOP |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Number of Output Enables per Element | 1 |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Product Dimensions | 6.6 x 4.5 x 1.05 mm |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| MSL Level | 1 |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Pin Count | 20 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|9.5@5V ns |
| Logic Function | D-Type Bus Interface |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-MC74AC574DTR2G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Counter Single 14-Bit Binary UP 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HC4020ADTR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74LVX14DR2G.pdf |
|
Nexperia | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HCU04PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Shift Register Single 8-Bit Octal Serial Parallel to Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NLV14094BDTR2G.pdf |
|
Nexperia | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74HC04BQ, 115.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 10-OUT 20-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for PI49FCT3807BQEX.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CD40106BPWR.pdf |
|
Texas Instruments | Identity Comparator 8-Bit 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HC688N.pdf |
|
ON Semiconductor | AMI ARNIC 629 SUPPORT CHIP - |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HCT245DWR.pdf |