| Part Number | SN74HCT374N |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 109280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin PDIP Tube |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74HCT374N |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74HCT374N |
|---|---|
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Mounting | Through Hole |
| Supplier Package | PDIP |
| Number of Element Inputs | 8 |
| Pin Count | 20 |
| Maximum High Level Output Current | -6 mA |
| Number of Output Enables per Element | 1 |
| Product Dimensions | 24.33 x 6.35 x 4.57 mm |
| Propagation Delay Test Condition | 150 pF |
| Logic Function | D-Type Bus Interface |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Logic Family | HCT |
| Output Type | 3-State |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Polarity | Non-Inverting |
| Screening Level | Commercial |
| Lead Finish | Gold |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Bus Hold | No |
| Package | 20PDIP |
| Replacement Part Number | PART-SN74HCT374N |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74VHC00MTCX.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Buffer Divider Distributor 48-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LMK01000ISQE NOPB.pdf |
|
Toshiba | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SSOP Download PDF datasheet for TC7SET08FU,LJ(CT.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Timer Single 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for NE555P.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 1-CH D-Type 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP1G373GW,125.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 4-OUT 16-Pin QFN EP Rail Download PDF datasheet for NB6L11SMNG.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC74HC244ADWR2G.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC125D,653.pdf |
|
Microchip | Translator TTL to PECL 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SY100ELT22LZG.pdf |
|
Nexperia | 4-BIT DUAL SUPPLY TRANSLATING TRANSCEIVER WITH CONFIGURABLE VOLTAGE TRANSLATION; 3-STATE Download PDF datasheet for 74AVC4T245D,118.pdf |