| Part Number | SN74LVC1G175DCKR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 531630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 6-Pin SC-70 T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74LVC1G175DCKR |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74LVC1G175DCKR |
|---|---|
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Set/Reset | Reset |
| Logic Family | LVC |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|4@5V ns |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Bus Hold | No |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Number of Element Outputs | 1 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Pin Count | 6 |
| Supplier Package | SC-70 |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Maximum Quiescent Current | 0.01 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Product Dimensions | 2 x 1.25 x 0.9 mm |
| Logic Function | D-Type |
| MSL Level | 1 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 6SC-70 |
| Replacement Part Number | PART-SN74LVC1G175DCKR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for M74VHC1GT126DF2G.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD4011BM96.pdf |
|
Texas Instruments | Counter Single 4-Bit Binary UP Down 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HC193N.pdf |
|
NXP | I2C Bus Repeater 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9617ADPJ.pdf |
|
ON Semiconductor | Counter Single 4-Bit Binary UP 16-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC74HC161ADG.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC244MPWREP.pdf |
|
Diodes Incorporated | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC07AT14-13.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 6-CH Inverting Open Drain CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV06APWR.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer 6-CH Non-Inverting CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHCT50ADTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC16244DGGR.pdf |