| Part Number | SN74LVTH273PW |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 858390 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin TSSOP Tube |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74LVTH273PW |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74LVTH273PW |
|---|---|
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Screening Level | Commercial |
| Product Dimensions | 6.6 x 4.5 x 1.05 mm |
| Rad Hard | No |
| Logic Family | LVT |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Fabrication Technology | BiCMOS |
| Set/Reset | Master Reset |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Supplier Package | TSSOP |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 20 |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Bus Hold | Yes |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Quiescent Current | 5 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Logic Function | D-Type Bus Interface |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Number of Element Inputs | 8 |
| Maximum Low Level Output Current | 64 mA |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-SN74LVTH273PW |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Flip Flop JK-Master-Slave Type Neg-Edge 2-Element 14-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SN54LS73AJ.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Multiplexer 1-Element CMOS 2-IN 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7SV157P6X.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Latch Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for CD74HC4094M.pdf |
|
Integrated Device Technology | Universal Frequency Translator Single 8MHz to 250MHz 40-Pin VFQFN Tray Download PDF datasheet for 8T49N241-004NLGI.pdf |
|
Nexperia | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G04GW-Q100H.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Schmitt Trigger Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7WV17P6X.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 2-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP2G07GW,125.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 28-Pin LCCC Tube Download PDF datasheet for 5962-9172501M3A.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LVC573ADWR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT1G126GW,125.pdf |