| Part Number | SN74LVTH273PWR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 314270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74LVTH273PWR |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74LVTH273PWR |
|---|---|
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Screening Level | Commercial |
| Product Dimensions | 6.6 x 4.5 x 1.05 mm |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Logic Family | LVT |
| Fabrication Technology | BiCMOS |
| Set/Reset | Master Reset |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Polarity | Non-Inverting |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 20 |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Bus Hold | Yes |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Quiescent Current | 5 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Logic Function | D-Type Bus Interface |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Number of Element Inputs | 8 |
| Maximum Low Level Output Current | 64 mA |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-SN74LVTH273PWR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74LCX04FT(AE).pdf |
|
NXP | GPI Shift Register 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for PCA9702PW,112.pdf |
|
Microchip | High Voltage Ultrasound Transmitter 80-Pin QFN Tray Download PDF datasheet for HV7351K6-G.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Fanout Buffer 4-OUT 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CDCLVP1102RGTT.pdf |
|
ON Semiconductor | Translator LVDS LVPECL to LVTTL 8-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC100EPT26DTG.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC74HCT541ADWR2G.pdf |
|
ALPS | Electromechanical Switch Detect Switch SP 0.001A T R Download PDF datasheet for SSCM110100.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin USON T R Download PDF datasheet for SN74AUP1G07DRYR.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 16-CH D-Type 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVTH16373DGGR.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HC273N.pdf |