| Part Number | SNJ54HC273J |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 651210 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin CDIP Tube |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SNJ54HC273J |
| Datasheet download |
| Part Number | SNJ54HC273J |
|---|---|
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Bus Hold | No |
| Set/Reset | Master Reset |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 160@2V|[email protected]|27@6V ns |
| Pin Count | 20 |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Mounting | Through Hole |
| Logic Function | D-Type Bus Interface |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Product Dimensions | 24.2 x 6.92 x 4.57 mm |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supplier Package | CDIP |
| Screening Level | Military |
| Number of Element Inputs | 8 |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Logic Family | HC |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Rad Hard | No |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| Package | 20CDIP |
| Replacement Part Number | PART-SNJ54HC273J |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Inverter 6-Element Bipolar 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74F04N.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin VSSOP Download PDF datasheet for 74AUP2G08DC,125.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT377D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV574APWR.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 16-CH D-Type 56-Pin BGA MICROSTAR JUNIOR T R Download PDF datasheet for 74ALVCH16373ZQLR.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74AHCT08D,118.pdf |
|
Bourns | BNSEM14A0D-C24-L032S Download PDF datasheet for EM14A0D-C24-L032S.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MM74HC244MTCX.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74HC74QPWRQ1.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC125D,653.pdf |