| Part Number | 5962-8404701VDA |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 224970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin CFPAK Tube |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5962-8404701VDA |
| Datasheet download |
| Part Number | 5962-8404701VDA |
|---|---|
| Product Dimensions | 9.21 x 6.29 x 1.59 mm |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Function | AND |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Screening Level | Military |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Supplier Package | CFPAK |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 100@2V|[email protected]|17@6V ns |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Pin Count | 14 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 14CFPAK |
| Replacement Part Number | PART-5962-8404701VDA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for SN74LVTH273PW.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Parallel 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD4014BM96.pdf |
|
ALPS | PUSH BUTTON SWITCH - |
|
Fairchild Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SOP-II T R Download PDF datasheet for 74VHC574SJX.pdf |
|
ALPS | Electromechanical Switch Detect Switch Bulk Download PDF datasheet for SPVQ320500.pdf |
|
Nexperia | Counter Single 8-Bit Sync Async Binary Down 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC40103D,653.pdf |
|
Microchip | Watchdog Timer 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for ATA5021-GAQW.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 74ABT125PW,112.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SN54HC74J.pdf |
|
Toshiba | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SSOP Download PDF datasheet for TC7SH00FULJ(CB.pdf |