| Part Number | 5962-9758801QCA |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 740860 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OR Gate 4-Element 2-IN Bipolar 14-Pin CDIP Tube |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5962-9758801QCA |
| Datasheet download |
| Part Number | 5962-9758801QCA |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Logic Function | OR |
| Pin Count | 14 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Fabrication Technology | Bipolar |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Supplier Package | CDIP |
| Product Dimensions | 19.56 x 6.92 x 4.57 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 5.6@5V ns |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Mounting | Through Hole |
| Screening Level | Military |
| Package | 14CDIP |
| Replacement Part Number | PART-5962-9758801QCA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | Voltage Level Translator 16-Pin HVQFN EP T R Download PDF datasheet for NVT2006BS,118.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74HCT365DB,118.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC03D,653.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC2G08DP,125.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC74PW,118.pdf |
|
Nexperia | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4528BT,653.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC74HC14ADG.pdf |
|
Silicon Labs | SLLSI5341B-D06609-GMR CLOCK GENERATOR - |
|
STMicroelectronics | Shift Register Single 8-Bit Octal Serial to Serial Parallel 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for M74HC595YRM13TR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G125GM,115.pdf |