| Part Number | 74ABT08PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 807330 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 4-Element 2-IN BiCMOS 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74ABT08PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74ABT08PW,118 |
|---|---|
| Maximum Quiescent Current | 50 uA |
| Typical Quiescent Current | 2 uA |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Logic Function | AND |
| Max Processing Temp | 260 |
| Fabrication Technology | BiCMOS |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Supplier Package | TSSOP |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 3.4@5V ns |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Gold |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74ABT08PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Voltage Level Translator 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP1T57GW,125.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 2-Element 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVTH16374DGGR.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TXS0104EPWR.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin UQFN T R Download PDF datasheet for NLVX1G74MUTCG.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NLV74HC74ADTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for CD54HC14F3A.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HCT175M96.pdf |
|
ON Semiconductor | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74LVX4245DTR2G.pdf |
|
Nexperia | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC32PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 3-CH Inverting Open Drain CMOS 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC3G06DCTR.pdf |