| Part Number | 74AHC02PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 497220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHC02PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHC02PW,118 |
|---|---|
| Logic Function | NOR |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Supplier Package | TSSOP |
| Pin Count | 14 |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| MSL Level | 1 |
| Replacement Part Number | PART-74AHC02PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |