| Part Number | 74AHC1G00GV,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 236760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHC1G00GV,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHC1G00GV,125 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | TSOP |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Tin |
| Pin Count | 5 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Product Dimensions | 3.1 x 1.7 x 1 mm |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Logic Function | NAND |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|7.5@5V ns |
| Package | 5TSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AHC1G00GV,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74LVC1GU04GW,125.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 48-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVTH16244ADLR.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74AHC164D,118.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 2-CH 3-ST 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2T45DCTT.pdf |
|
Toshiba | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SSOP Embossed T R Download PDF datasheet for TC7S08F,LF(T.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVTH574MTCX.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC541D,653.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP1G09GW,125.pdf |
|
Toshiba | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TC7SU04F(TE85L,F).pdf |
|
Integrated Device Technology | Dual,1-to-1 Differential-to-LVCMOS Translator Buffer Download PDF datasheet for 83023AMILF.pdf |