| Part Number | 74AHC1G02GW,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 866260 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHC1G02GW,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHC1G02GW,125 |
|---|---|
| Product Dimensions | 2.25 x 1.35 x 1 mm |
| Logic Function | NOR |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|7.5@5V ns |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 5 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Tin |
| Package | 5TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AHC1G02GW,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Integrated Device Technology | Low Skew,1:6 Crystal Interface-to-LVCMOS LVTTL Fanout Buffer Download PDF datasheet for 83905AGILF.pdf |
|
Texas Instruments | NOR Gate 1-Element 3-IN CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G27DCKR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 56-Pin BGA MICROSTAR JUNIOR T R Download PDF datasheet for SN74AUCH16244ZQLR.pdf |
|
Nexperia | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4001BT,653.pdf |
|
Intersil | Programmable Timer Single 24-Pin CDIP Download PDF datasheet for 8406501JA.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for 74LCX14MTC.pdf |
|
Silicon Labs | Clock Fanout Buffer 1-OUT 8-Pin TDFN T R Download PDF datasheet for SI53102-A2-GMR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7SV126P5X.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Driver 2-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7WZ07P6X.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for M74VHC1GT126DF2G.pdf |